IGW50N65H5AXKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IGW50N65H5AXKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IGW50N65H5AXKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IGW50N65H5AXKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description IGBT 650V TO247-3
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
Test Condition:400V, 25A, 12 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:21ns/173ns
Switching Energy:450µJ (on), 160µJ (off)
Supplier Device Package:PG-TO247-3
Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
Power - Max:270W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:SP001187520
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench
Gate Charge:116nC
Detailed Description:IGBT Trench 650V 80A 270W Through Hole PG-TO247-3
Current - Collector Pulsed (Icm):150A
Current - Collector (Ic) (Max):80A