IGW50N60TPXKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IGW50N60TPXKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IGW50N60TPXKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IGW50N60TPXKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description IGBT 600V 80A TO247-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 126 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs240 pcs720 pcs1200 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 50A
Test Condition:400V, 50A, 7 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:20ns/215ns
Switching Energy:1.53mJ (on), 850µJ (off)
Supplier Device Package:PG-TO247-3
Series:TrenchStop™
Power - Max:319.2W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:SP001379668
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:52 Weeks
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:249nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 600V 80A 319.2W Through Hole PG-TO247-3
Current - Collector Pulsed (Icm):150A
Current - Collector (Ic) (Max):80A