IDT71P74604S167BQG
IDT (Integrated Device Technology)
IDT71P74604S167BQG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IDT71P74604S167BQG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IDT71P74604S167BQG
Manufacturer IDT (Integrated Device Technology)
Description IC SRAM 18M PARALLEL 165CABGA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:1.7 V ~ 1.9 V
Technology:SRAM - Synchronous, QDR II
Supplier Device Package:165-CABGA (13x15)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:165-TBGA
Other Names:71P74604S167BQG
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:18Mb (512K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SRAM - Synchronous, QDR II Memory IC 18Mb (512K x 36) Parallel 167MHz 8.4ns 165-CABGA (13x15)
Clock Frequency:167MHz