ICS8516FYIT
IDT (Integrated Device Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICS8516FYIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICS8516FYIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICS8516FYIT |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.135 V ~ 3.465 V |
|---|---|
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Supplier Device Package: | 48-LQFP (7x7) |
| Series: | - |
| Ratio - Input:Output: | 1:16 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Output: | LVDS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input: | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Frequency - Max: | 700MHz |
| Differential - Input:Output: | Yes/Yes |
| Detailed Description: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:16 700MHz 48-LQFP |
| Base Part Number: | ICS8516 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICS8516FYIT, use the request quote form to request ICS8516FYIT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICS8516FYIT.The price and lead time for ICS8516FYIT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICS8516FYIT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


