HSCDNNT006BASA3
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDNNT006BASA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDNNT006BASA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCDNNT006BASA3 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | BRD MNT PRESSURE SENSORS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-DIP (0.524", 13.30mm) |
| Output Type: | SPI |
| Output: | 12 b |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 87.02 PSI (600 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 246.56 PSI (1700 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 87.02 PSI (600 kPa) Absolute 12 b 8-DIP (0.524", 13.30mm) |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCDNNT006BASA3, use the request quote form to request HSCDNNT006BASA3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCDNNT006BASA3.The price and lead time for HSCDNNT006BASA3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCDNNT006BASA3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
