HSCDNNN1.6BAAA5
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDNNN1.6BAAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDNNN1.6BAAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCDNNN1.6BAAA5 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 5V DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-DIP (0.524", 13.30mm) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 23.21 PSI (160 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 58.02 PSI (400 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 23.21 PSI (160 kPa) Absolute 0.5 V ~ 4.5 V 8-DIP (0.524", 13.30mm) |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCDNNN1.6BAAA5, use the request quote form to request HSCDNNN1.6BAAA5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCDNNN1.6BAAA5.The price and lead time for HSCDNNN1.6BAAA5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCDNNN1.6BAAA5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
