HSCDLNN060MGAA5
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDLNN060MGAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDLNN060MGAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCDLNN060MGAA5 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR PRES 60MBAR GAUG 5V DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $24.955 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.1" (2.47mm) Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 0.87 PSI (6 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 12.33 PSI (85 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 0.87 PSI (6 kPa) Vented Gauge Male - 0.1" (2.47mm) Tube 0.5 V ~ 4.5 V 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCDLNN060MGAA5, use the request quote form to request HSCDLNN060MGAA5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCDLNN060MGAA5.The price and lead time for HSCDLNN060MGAA5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCDLNN060MGAA5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
