HSCDLNN010BASA3
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDLNN010BASA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSCDLNN010BASA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSCDLNN010BASA3 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR PRES 10PSI ABSO 3.3V DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $27.003 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | TruStability® HSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.1" (2.47mm) Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port |
| Output Type: | SPI |
| Output: | 12 b |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 145.04 PSI (1000 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 246.56 PSI (1700 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 145.04 PSI (1000 kPa) Absolute Male - 0.1" (2.47mm) Tube 12 b 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSCDLNN010BASA3, use the request quote form to request HSCDLNN010BASA3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSCDLNN010BASA3.The price and lead time for HSCDLNN010BASA3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSCDLNN010BASA3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
