HSC1503R3J
AMP Connectors / TE Connectivity
HSC1503R3J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC1503R3J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HSC1503R3J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 150W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 149 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm)
Series:HS, CGS
Resistance:3.3 Ohms
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:2-1630012-6
A103835
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:3.3 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor