HSC1501K8K
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC1501K8K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSC1501K8K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSC1501K8K |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 1.8K OHM 10% 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.15 | $17.239 | $15.324 | $14.366 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.408 | $12.738 | $12.211 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Size / Dimension: | 3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 1.8 kOhms |
| Power (Watts): | 150W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 3-1630012-9 A137210 HSC1501K8K-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 1.8 kOhms ±10% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSC1501K8K, use the request quote form to request HSC1501K8K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSC1501K8K.The price and lead time for HSC1501K8K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSC1501K8K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

