HSC150200RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSC150200RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSC150200RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSC150200RJ |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 200 OHM 5% 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.04 | $17.137 | $15.233 | $14.281 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.329 | $12.662 | $12.139 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Size / Dimension: | 3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 200 Ohms |
| Power (Watts): | 150W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 4-1630012-0 A137211 HSC150200RJ-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 200 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSC150200RJ, use the request quote form to request HSC150200RJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSC150200RJ.The price and lead time for HSC150200RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSC150200RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

