HPC12JT5R10
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPC12JT5R10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HPC12JT5R10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HPC12JT5R10 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 5.1 OHM 5% 5W 5048 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm) |
| Series: | HPC |
| Resistance: | 5.1 Ohms |
| Power (Watts): | 5W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead |
| Other Names: | HPC12-5.1JCT HPC12-5.1JCT-ND HPC125.1JCT HPC125.1JCT-ND HPC12JT5R10CT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.400" (10.16mm) |
| Features: | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 5.1 Ohms ±5% 5W Chip Resistor Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HPC12JT5R10, use the request quote form to request HPC12JT5R10 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HPC12JT5R10.The price and lead time for HPC12JT5R10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HPC12JT5R10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
