HPC12JT47R0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPC12JT47R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HPC12JT47R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HPC12JT47R0 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 47 OHM 5% 5W 5048 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm) |
| Series: | HPC |
| Resistance: | 47 Ohms |
| Power (Watts): | 5W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead |
| Other Names: | HPC12-47JCT HPC12-47JCT-ND HPC1247JCT HPC1247JCT-ND HPC12JT47R0CT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.400" (10.16mm) |
| Features: | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 47 Ohms ±5% 5W Chip Resistor Wide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HPC12JT47R0, use the request quote form to request HPC12JT47R0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HPC12JT47R0.The price and lead time for HPC12JT47R0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HPC12JT47R0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
