HN2S03FUTE85LF
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HN2S03FUTE85LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HN2S03FUTE85LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HN2S03FUTE85LF |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V US6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.37 | $0.243 | $0.143 | $0.11 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 50mA |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Supplier Device Package: | US6 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Other Names: | HN2S03FUTE85LFCT |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 3 Independent |
| Detailed Description: | Diode Array 3 Independent Schottky 20V 50mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 20V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 50mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HN2S03FUTE85LF, use the request quote form to request HN2S03FUTE85LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HN2S03FUTE85LF.The price and lead time for HN2S03FUTE85LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HN2S03FUTE85LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

