HN-M6-01
Essentra Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HN-M6-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HN-M6-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HN-M6-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | HEX NUT 0.390" NYLON M6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.112 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.390" (9.91mm) |
|---|---|
| Type: | Hex |
| Thread Size: | M6 |
| Thickness: | 0.210" (5.33mm) |
| Series: | HN |
| Plating: | - |
| Packaging: | 1000 per Pkg |
| Other Names: | 61097146 HNM601 |
| Material: | Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | M6 Hex Nut 0.390" (9.91mm) Nylon |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HN-M6-01, use the request quote form to request HN-M6-01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HN-M6-01.The price and lead time for HN-M6-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HN-M6-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

