HM2C09D20010N9
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HM2C09D20010N9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HM2C09D20010N9
Manufacturer Amphenol FCI
Description HM2 CABLE CONN.
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:IDC
Series:Millipacs®
Pitch:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:-
Detailed Description:10 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Free Hanging (In-Line)
Current Rating:1A