HLMP-4700
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-4700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-4700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-4700 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED; Red; 2.3mcd; 0.24In.Dia.; T-1-3/4; 500mA; 1.7V; 635nm; 50deg; 5V; 24mW; -55degC; |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.222 | $0.201 | $0.181 | $0.177 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 626nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.7V |
| Viewing Angle: | 50° |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 516-1325 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2.3mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.83mm |
| Lens Color: | Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 9.19mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Red 626nm LED Indication - Discrete 1.7V Radial |
| Current - Test: | 2mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Red |
| Base Part Number: | HLMP-4700 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-4700, use the request quote form to request HLMP-4700 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-4700.The price and lead time for HLMP-4700 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-4700.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

