HLMP-4000#010
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-4000#010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-4000#010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-4000#010 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | Dual Color LED, High Efficiency Red/high Efficiency Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.851 | $0.768 | $0.693 | $0.678 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 568nm, 635nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2.2V Green, 1.9V Red |
| Viewing Angle: | 65° |
| Series: | HLMP-40xx |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 516-2428 HLMP-4000#010-ND HLMP4000010 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 4.2mcd Green, 2.1mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lens Type: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red Diffused 2.2V Green, 1.9V Red 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole, Right Angle |
| Current: | 20mA |
| Configuration: | Single |
| Color: | Green, Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-4000#010, use the request quote form to request HLMP-4000#010 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-4000#010.The price and lead time for HLMP-4000#010 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-4000#010.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

