HLMP-4000#002
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-4000#002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-4000#002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-4000#002 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LED GRN/RED DIFFUSED T-1 3/4 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.85 | $0.66 | $0.547 | |||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $0.472 | $0.415 | $0.359 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 568nm Green, 635nm Red |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 570nm Green, 626nm Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V Green, 1.9V Red |
| Viewing Angle: | 65° |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Radial - 3 Leads |
| Other Names: | 516-3048-1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 4.2mcd Green, 2.1mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.83mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 9.19mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green, Red 570nm Green, 626nm Red LED Indication - Discrete 2.2V Green, 1.9V Red Radial - 3 Leads |
| Current - Test: | 10mA Green, 10mA Red |
| Configuration: | Common Cathode |
| Color: | Green, Red |
| Base Part Number: | HLMP-4000 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-4000#002, use the request quote form to request HLMP-4000#002 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-4000#002.The price and lead time for HLMP-4000#002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-4000#002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

