HLMP-1700
Broadcom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-1700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-1700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-1700 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Description | LED; Red; 2.1mcd; 0.135In.Dia.; T-1 (3mm); 7mA If; 1.8V Vf; 50deg; 635nm; 5V V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.193 | $0.174 | $0.157 | $0.154 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 626nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.7V |
| Viewing Angle: | 50° |
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 516-1308 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2.1mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.92mm |
| Lens Color: | Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 6.35mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Red 626nm LED Indication - Discrete 1.7V Radial |
| Current - Test: | 2mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Red |
| Base Part Number: | HLMP-1700 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-1700, use the request quote form to request HLMP-1700 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-1700.The price and lead time for HLMP-1700 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-1700.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


