HLMP-1620-C00A1
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-1620-C00A1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLMP-1620-C00A1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLMP-1620-C00A1 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LED 3MM 5V GAP YLW RA HOUSING |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.546 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 583nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 5V |
| Viewing Angle: | 60° |
| Series: | HLMP-1620 |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2.2mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lens Type: | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Yellow Diffused, Tinted 5V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle |
| Current: | 10mA |
| Configuration: | Single |
| Color: | Yellow |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLMP-1620-C00A1, use the request quote form to request HLMP-1620-C00A1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLMP-1620-C00A1.The price and lead time for HLMP-1620-C00A1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLMP-1620-C00A1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

