HLC1395-002
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HLC1395-002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HLC1395-002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HLC1395-002 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSR OPTO TRANS 1.02MM REFL PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.76 | $3.942 | $3.546 | $3.32 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 30V |
|---|---|
| Series: | - |
| Sensing Method: | Reflective |
| Sensing Distance: | 0.040" (1.02mm) |
| Response Time: | 15µs, 15µs |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | PCB Mount |
| Output Type: | Phototransistor |
| Other Names: | 480-2957 HLC1395002 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Reflective Optical Sensor 0.040" (1.02mm) PCB Mount |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 30mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HLC1395-002, use the request quote form to request HLC1395-002 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HLC1395-002.The price and lead time for HLC1395-002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HLC1395-002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
