HJ2-T-AC12V
Panasonic
HJ2-T-AC12V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HJ2-T-AC12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HJ2-T-AC12V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 24 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min):3.6 VAC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
Series:HJ
Release Time:20ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:255-3697
HJ2-T-AC12V-ND
HJ2TAC12V
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Socketable
Features:Test Button
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.3 VA
Coil Current:85.4mA