HJ2-L-T-AC24V
Panasonic
HJ2-L-T-AC24V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HJ2-L-T-AC24V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HJ2-L-T-AC24V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min):7.2 VAC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
Series:HJ
Release Time:20ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Socketable
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:LED Indicator, Test Button
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:24VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.3 VA
Coil Current:45.6mA