HIP1013CB
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIP1013CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIP1013CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIP1013CB |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC CTRLR HOTPLUG DUAL 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10.5 V ~ 16 V |
|---|---|
| Type: | Hot Swap Controller |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Circuit Breaker |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Channels: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Features: | Fault Timeout, Latched Fault, UVLO |
| Feature Pins: | CPUMP, (MODE, /PWRON1), PGOOD, /PWRON2, RILIM |
| Detailed Description: | Hot Swap Controller 2 Channel General Purpose 14-SOIC |
| Current - Supply: | 8mA |
| Current - Output (Max): | - |
| Base Part Number: | HIP1013 |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIP1013CB, use the request quote form to request HIP1013CB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIP1013CB.The price and lead time for HIP1013CB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIP1013CB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

