HIN240CN
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIN240CN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HIN240CN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HIN240CN |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | RS232 5V 5D/5R 1UF Caps 44MQFP Com |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.091 | $3.692 | $3.33 | $3.258 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 44-MQFP (10x10) |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 44-QFP |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 5/3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 5/3 Transceiver Full RS232 44-MQFP (10x10) |
| Data Rate: | 120Kbps |
| Base Part Number: | HIN240 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HIN240CN, use the request quote form to request HIN240CN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HIN240CN.The price and lead time for HIN240CN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HIN240CN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


