HIF3BA-20PA-2.54DSA(75)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF3BA-20PA-2.54DSA(75) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3BA-20PA-2.54DSA(75)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 20POS 2.54MM
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:HIF3B
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.657" (16.70mm)
Other Names:610-0114-6-75
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:20
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.701" (17.80mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Keying Slot
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Detailed Description:Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)