HDC60D120
Crydom
HDC60D120
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HDC60D120 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HDC60D120
Manufacturer Crydom
Description RELAY SSR CONTACTOR DC 120A 32V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Load:7 ~ 48 V
Voltage - Input:4.5 ~ 32VDC
Termination Style:Stud
Series:HDC
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:DC
Other Names:CC1946
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Load Current:120A