HC2E-H-DC12V-F
Panasonic
HC2E-H-DC12V-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HC2E-H-DC12V-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HC2E-H-DC12V-F
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:HCE
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:255-3648
HC2EHDC12VF
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Amber
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Contact Rating (Current):3A
Contact Material:Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:160 Ohms
Coil Power:900 mW
Coil Current:75.0mA