HC2E-HP-AC115V-F
Panasonic
HC2E-HP-AC115V-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HC2E-HP-AC115V-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HC2E-HP-AC115V-F
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115VAC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):92 VAC
Turn Off Voltage (Min):34.5 VAC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:HCE
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:255-3646
HC2EHPAC115VF
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Sealed - Amber
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 115VAC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):3A
Contact Material:Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:115VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.2 VA
Coil Current:10.4mA