H24-1A69
Standex-Meder Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H24-1A69 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H24-1A69 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H24-1A69 |
|---|---|
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Description | RELAY REED SPST 3A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $94.77 | $89.505 | $84.24 | $78.975 | $73.71 | |
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 16.8 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 3.6 VDC |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Switching Voltage: | 10000VAC, 10000VDC - Max |
| Series: | H |
| Release Time: | 1.5ms |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 374-1307 H24-1A69-ND H241A69 Q2735106 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Operate Time: | 3ms |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Contact Rating (Current): | 3A |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 700 Ohms |
| Coil Power: | 822 mW |
| Coil Current: | 34.3mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H24-1A69, use the request quote form to request H24-1A69 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H24-1A69.The price and lead time for H24-1A69 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H24-1A69.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
