GTCS28-900M-R20
Hamlin / Littelfuse
GTCS28-900M-R20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GTCS28-900M-R20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GTCS28-900M-R20
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description GDT 90V 20% 20KA SURFACE MOUNT
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):90V
Tolerance:±20%
Series:GT
Packaging:Tray
Package / Case:2-SMD Cylinder Square End
Other Names:RF0901-000
Number of Poles:2
Impulse Discharge Current (8/20µs):20000A (20kA)
Fail Short:No
Detailed Description:Gas Discharge Tube 90V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Surface Mount