GTCS25-551M-R02-2
Hamlin / Littelfuse
GTCS25-551M-R02-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GTCS25-551M-R02-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GTCS25-551M-R02-2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description GDT 550V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):550V
Tolerance:±20%
Series:GTC
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2-SMD Cylinder Square End
Other Names:GTCS25-551M-R02-2DKR
Number of Poles:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impulse Discharge Current (8/20µs):2500A (2.5kA)
Fail Short:No
Detailed Description:Gas Discharge Tube 550V 2500A (2.5kA) ±20% 1 Pole Surface Mount