GTCR36-231M-P10
Hamlin / Littelfuse
GTCR36-231M-P10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GTCR36-231M-P10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GTCR36-231M-P10
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):230V
Tolerance:±20%
Series:GT
Packaging:Tray
Package / Case:Radial Cylinder, 3 Lead
Number of Poles:3
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impulse Discharge Current (8/20µs):10000A (10kA)
Fail Short:No
Detailed Description:Gas Discharge Tube 230V 10000A (10kA) ±20% 3 Pole Through Hole