GSXD060A004S1-D3
Global Power Technologies Group
GSXD060A004S1-D3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GSXD060A004S1-D3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GSXD060A004S1-D3
Manufacturer Global Power Technologies Group
Description DIODE SCHOTTKY 45V 60A SOT227
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 71 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs13 pcs26 pcs104 pcs
260 pcs507 pcs1001 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700mV @ 60A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:SOT-227
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Other Names:1560-1074
1560-1074-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Diode Configuration:2 Independent
Detailed Description:Diode Array 2 Independent Schottky 45V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A