GSXD050A010S1-D3
Global Power Technologies Group
GSXD050A010S1-D3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GSXD050A010S1-D3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GSXD050A010S1-D3
Manufacturer Global Power Technologies Group
Description DIODE SCHOTTKY 100V 50A SOT227
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 95 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs13 pcs26 pcs
104 pcs260 pcs507 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840mV @ 50A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:SOT-227
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Other Names:1560-1069
1560-1069-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Diode Configuration:2 Independent
Detailed Description:Diode Array 2 Independent Schottky 100V 50A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):50A