GSXD030A004S1-D3
Global Power Technologies Group
GSXD030A004S1-D3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GSXD030A004S1-D3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GSXD030A004S1-D3
Manufacturer Global Power Technologies Group
Description DIODE SCHOTTKY 45V 30A SOT227
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 168 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs13 pcs26 pcs104 pcs
260 pcs507 pcs1001 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700mV @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:SOT-227
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Other Names:1560-1062
1560-1062-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:2 Independent
Detailed Description:Diode Array 2 Independent Schottky 45V 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A