GDH10STR
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GDH10STR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GDH10STR
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:GDH
Pitch:0.050" (1.27mm), Half
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:2-1437590-8
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Mechanical Life:1,000 Cycles
Length:0.544" (13.82mm)
Height Above Board:0.091" (2.30mm)
Features:Tape Seal
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Current Rating:25mA