GCM188R72A103KA37D
Murata Electronics
GCM188R72A103KA37D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GCM188R72A103KA37D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GCM188R72A103KA37D
Manufacturer Murata
Description CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 180438 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:GCM
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:490-4781-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Detailed Description:10000pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Capacitance:10000pF