G6D-1A-ASIDC21
Omron
G6D-1A-ASIDC21
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G6D-1A-ASIDC21 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G6D-1A-ASIDC21
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 21V
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):14.7 VDC
Turn Off Voltage (Min):2.1 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Series:G6D-ASI
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:G6CK1103G
G6D-1A-ASI DC21 BY OMB
G6D-1A-ASIDC21BYOMB
G6D-1A-ASIDC21BYOMB-ND
G6D1AASIDC21
G6D1AASIDC21BYOMB
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 21VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage:21VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:2.21 kOhms
Coil Power:200 mW
Coil Current:9.5mA