G2R-1-E-DC110
Omron
G2R-1-E-DC110
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G2R-1-E-DC110 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G2R-1-E-DC110
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V
Data sheet
Turn On Voltage (Max):77 VDC
Turn Off Voltage (Min):16.5 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:380VAC, 125VDC - Max
Series:G2R
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tray
Other Names:G2R-1-E DC110
G2R-1-E DC110 BY OMI
G2R1EDC110
G2R1EDC110BYOMI
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Flux Protection
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):16A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:110VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:22.9 kOhms
Coil Power:530 mW
Coil Current:4.8mA