G2R-1-E-ASI-DC12
Omron
G2R-1-E-ASI-DC12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G2R-1-E-ASI-DC12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G2R-1-E-ASI-DC12
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.8 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:380VAC, 125VDC - Max
Series:G2R
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tray
Other Names:G2R-1-E-ASI-DC12-ND
G2R1EASI12DC
G2R1EASIDC12
G2RN8438M
Z11592
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Flux Protection
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):16A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:275 Ohms
Coil Power:530 mW
Coil Current:43.6mA