G2R-1-E-ASI-AC240
Omron
G2R-1-E-ASI-AC240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G2R-1-E-ASI-AC240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G2R-1-E-ASI-AC240
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 240V
Data sheet
Turn On Voltage (Max):192 VAC
Turn Off Voltage (Min):72 VAC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:380VAC, 125VDC - Max
Series:G2R
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tray
Other Names:G2R1EASIAC240
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Features:Sealed - Flux Protection
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 240VAC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):16A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:240VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:30 kOhms
Coil Power:0.9 VA
Coil Current:3.8mA