FXM2IC102L8X_F113
Fairchild/ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FXM2IC102L8X_F113 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FXM2IC102L8X_F113 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FXM2IC102L8X_F113 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Description | Dual Supply 2-bit I2C Interface voltage Translator |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - VCCB: | 1.65V ~ 5.5V |
|---|---|
| Voltage - VCCA: | 1.65V ~ 5.5V |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Supplier Device Package: | 8-MicroPak™ |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-UFQFN |
| Output Type: | Open Drain, Tri-State |
| Output Signal: | - |
| Other Names: | FXM2IC102L8X_F113CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Signal: | - |
| Features: | Auto-Direction Sensing |
| Detailed Description: | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 40MHz 8-MicroPak™ |
| Data Rate: | 40MHz |
| Channels per Circuit: | 2 |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Base Part Number: | FXM2IC102 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FXM2IC102L8X_F113, use the request quote form to request FXM2IC102L8X_F113 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FXM2IC102L8X_F113.The price and lead time for FXM2IC102L8X_F113 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FXM2IC102L8X_F113.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

