FXLS8962AFR1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FXLS8962AFR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FXLS8962AFR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FXLS8962AFR1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | 3axis 2/4/8/16g 2X2 DFN10 RoHS Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.147 | $1.938 | $1.748 | $1.71 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | - |
|---|---|
| Type: | - |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (2x2) |
| Series: | - |
| Sensitivity (mV/g): | - |
| Sensitivity (LSB/g): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-VFDFN |
| Output Type: | - |
| Other Names: | 568-13878-2 935345579115 935345579147 FXLS8962AFR1-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Accelerometer X, Y, Z Axis ±2g, 4g, 8g, 16g 10-DFN (2x2) |
| Bandwidth: | - |
| Axis: | X, Y, Z |
| Acceleration Range: | ±2g, 4g, 8g, 16g |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FXLS8962AFR1, use the request quote form to request FXLS8962AFR1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FXLS8962AFR1.The price and lead time for FXLS8962AFR1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FXLS8962AFR1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
