FXLS8471QR1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FXLS8471QR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FXLS8471QR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FXLS8471QR1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | 3-axis high-performance digital accelerometer, VQFN16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.072 | $1.871 | $1.687 | $1.651 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.95 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | Digital |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Series: | - |
| Sensitivity (mV/g): | - |
| Sensitivity (LSB/g): | 4096 (±2g) ~ 1024 (±8g) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-VFQFN |
| Output Type: | I²C, SPI |
| Other Names: | 935311436547 FXLS8471QR1-ND FXLS8471QR1TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Bandwidth, Selectable Low Pass Filter, Selectable Scale |
| Detailed Description: | Accelerometer X, Y, Z Axis ±2g, 4g, 8g 0.78Hz ~ 400Hz 16-QFN (3x3) |
| Bandwidth: | 0.78Hz ~ 400Hz |
| Axis: | X, Y, Z |
| Acceleration Range: | ±2g, 4g, 8g |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FXLS8471QR1, use the request quote form to request FXLS8471QR1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FXLS8471QR1.The price and lead time for FXLS8471QR1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FXLS8471QR1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
