FX8-100P-SV(21)
Hirose
FX8-100P-SV(21)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX8-100P-SV(21) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FX8-100P-SV(21)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Series:FunctionMax™ FX8
Pitch:0.024" (0.60mm)
Packaging:Tube
Other Names:*FX8-100P-SV(21)
H1205
Number of Rows:2
Number of Positions:100
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:3mm
Height Above Board:0.112" (2.85mm)
Features:Board Guide
Detailed Description:100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold