FWN2.00WH
Techflex
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FWN2.00WH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FWN2.00WH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FWN2.00WH |
|---|---|
| Manufacturer | Techflex |
| Description | SELF WRAP 2" X 100' WHITE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $218.40 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | - |
|---|---|
| Wall Thickness: | 0.025" (0.64mm) |
| Type Attributes: | Split Flexible Tube |
| Type: | Self Wrap |
| Series: | Flexo® Wrap |
| Other Names: | Q9039505A |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 125°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material: | Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Liquid Protection: | - |
| Length: | 100' (30.48m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Heat Protection: | - |
| Features: | Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip |
| Environment Protection: | - |
| Diameter - Outside, Non-Expanded: | - |
| Diameter - Inside, Non-Expanded: | 2.000" (50.80mm) |
| Diameter - Inside, Expanded: | - |
| Color: | White |
| Abrasion Protection: | Abrasion and Cut Resistant |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FWN2.00WH, use the request quote form to request FWN2.00WH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FWN2.00WH.The price and lead time for FWN2.00WH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FWN2.00WH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


