FWN0.50BK25
Techflex
FWN0.50BK25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FWN0.50BK25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FWN0.50BK25
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 1/2" X 25' BLACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
20 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:Flexo® Wrap
Other Names:1030-1290
FWN0.50BK25-ND
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Liquid Protection:-
Length:25.00' (7.62m)
Heat Protection:-
Features:Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.500" (12.70mm)