FTB6F-15FTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
FTB6F-15FTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FTB6F-15FTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FTB6F-15FTR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1.5A ABF
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3V @ 1.5A
Technology:Standard
Supplier Device Package:ABF
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD, Gull Wing
Other Names:1655-1816-2
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Single Phase
Detailed Description:Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Surface Mount ABF
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):1.5A